Strona główna Dzisiaj jest: 19-4-2024, godzina 16:27:21

Ciekawostki

 

„Rozweselą” porodówkę
 

Pierwsze włocławianki skorzystają z nowego środka znieczulającego być może  jeszcze w listopadzie.

Podtlenek azotu, popularnie zwany gazem rozweselającym, z powodzeniem wypróbowały już szpitale w Aleksandrowie Kujawskim i Radziejowie. Teraz z tej nowej metody uśmierzania bólu porodowego będą mogły skorzystać również mieszkanki stolicy Kujaw.

- Oglądałam program w zachodniej telewizji, gdzie podczas porodu kobiety korzystały z gazu rozweselającego – mówi pani Karolina, która przygotowuje się do roli przyszłej mamy w jednej z włocławskich szkół rodzenia. – Uważam, że to dobry pomysł, bo podczas porodu bardzo ważne jest, by kobieta mogła się rozluźnić. Tym bardziej, kiedy tak,  jak ja, zamierza rodzić w sposób naturalny.

Podobnego zdania są państwo Kotlarek, którzy wkrótce zostaną rodzicami.

– Jestem bardzo ciekawa, jakie będą opinie pierwszych pacjentek. Jeśli pozytywne, to również się zdecyduje - mówi Elwira Kotlarek. - Każda z nas wolałaby przecież rodzić śmiejąc się, a nie płacząc.

Mąż pani Elwiry, Krzysztof, który chce być obecny podczas narodzin dziecka, żartobliwie dodaje  – Jeśli tylko będzie taka możliwość, sam również chętnie skorzystam, bo na pewno będzie to bardzo wspaniałe, ale również stresujące przeżycie.

Gaz został dopuszczony na czas porodu na terenie Unii Europejskiej i zaczyna być stosowany również w polskich szpitalach, m.in. w Krakowie i Poznaniu. W naszym regionie jest już z powodzeniem wykorzystywany w Aleksandrowie Kujawskim i Radziejowie.

- W ten sposób zyskamy kolejny środek do wyboru, który będzie działał rozluźniająco oraz złagodzi ból podczas skurczów porodowych – mówi dr Waldemar Uszyński, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego we włocławskim szpitalu. – Nie lubię jednak określenia „gaz rozweselający”, ponieważ ten środek nie rozwesela, a rozluźnia. Gaz jest już zamówiony, teraz nasz personel będzie musiał przejść odpowiednie szkolenie. Pierwsze pacjentki będą mogły z niego skorzystać za kilka dni.

Zarówno lekarze, jak i specjaliści przygotowujący na co dzień przyszłych rodziców w szkołach rodzenia przyznają, że największą zaletą podtlenku azotu jest to, że odpowiednio dozowany jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Nie powoduje też skutków ubocznych.

- To bardzo dobra wiadomość dla przyszłych mam, zwłaszcza, że we Włocławku nie można korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego – mówi Barbara Michalska ze Szkoły Rodzenia BabyClub. – Wiele kobiet bardzo boi się porodu, a w jego trakcie ma ogromny problem, by się odpowiednio rozluźnić i współpracować z położną. Nowy środek może się okazać bardzo pomocny zwłaszcza w pierwszej fazie porodu, kiedy pacjentki są najbardziej spięte.

Jeśli pacjentki będą chwaliły nowy środek, być może sama skorzystam z gazu rozweselającego podczas porodu – przyznaje pani Elwira.

 

Katarzyna Radzimirska Nowości Włocławskie" 18.11.2011